III./1. Triatlon Est - És Te hogy bírod?

A gyomor, a szív, és a sport - Balczó Bandi az ELTE-n

 

A két évvel ezelőtt elindult kezdeményezés, mely a triatlont, mint elsőrangú állóképesség fejlesztő sportágat hivatott bemutatni egyetemistáknak, a tavaszi szemeszterben négy előadással folytatódik a Polythlon-Triatlon Klub, valamint az ELTE Egészségfejlesztési és Sporttudományi Intézet szervezésében. A sportág egyes számait, az úszást, kerékpárt és futást boncolgató estek mellett az amatőr sportban is rendkívül hangsúlyos téma, a helyes táplálkozás került terítékre az idei előadássorozat első állomásán.

 

KépekVideóMeghívó – Korábbi Triatlon Estek (I., II.)

 

Dr. Sípos Andrea, az Országos Sportegészségügyi Intézet (Sportkórház) sportorvosa, mint aktív triatlonos beszélt a helyes táplálkozás fontosságáról. A teljesítményt befolyásoló számos tényező közül, mint a geno- és fenotípus, életkor, nem, az edzésmunka mennyisége és minősége, a táplálkozás, csupán a két utóbbit tudjuk befolyásolni. „A megfelelő táplálkozástól önmagában nem lesz profi egy amatőr, de a helytelen étkezés miatt a profiból könnyen amatőr válhat” irányelv alapján a doktornő előadásában tudományos kutatásokkal alátámasztott alapvetéseket hallhatott a közönség. Szó volt az energiát szolgáltató tápanyagok, mint a szénhidrát, zsír, fehérje optimális arányban történő beviteléről, az egyes ásványi anyagok, vitaminok teljesítőképességre gyakorolt konkrét hatásáról, az étkezések gyakoriságáról, a folyadékbevitel lényeges szerepéről is.

 

Zentai Andrea, az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet dietetikus szakembere, összhangban a doktornő előadásában hallottakkal, a bevitt energiamennyiség megfelelő időzítése, valamint a 60-25-15% szénhidrát-zsír-fehérje arány fontosságára világított rá. Példákon keresztül mutatta be, hogy az optimális tápanyagbevitel hogyan érhető el megszokott reggelink, ebédünk és vacsoránk kis változtatásával, illetve hasznos instrukciókat kaptunk az edzések előtt, alatt és után történő étkezések milyenségével kapcsolatban is.

Az este utolsó előadója nem sokat beszélt a táplálkozásról, éppen csak megjegyezte, várta, felmerül-e a kedvenc étele valamelyik felsorolásban, de csak nem esett szó a pacalról… A magyar öttusa sport legnagyobb alakja, a müncheni olimpiai bajnok, az ötszörös világbajnok Balczó András nemigen szólt a gyomorról, annál inkább a szívről, és azt gondolom, egyikünk sem bánta. Az első két előadást, mint szorgos, érdeklődő egyetemista jegyzeteltem, ám ekkor letettem a tollam, és mint gyerekként nagyapám meséit, úgy hallgattam ezt a rendkívüli akarattal és bölcsességgel rendelkező sportembert. Őszintén beszélt sportkarrierjének csúcsairól és alkonyáról, az egyéni olimpiai címéről, az esendő ember vágyairól, csalódásairól, és a kiútról, amikor az emberről lehullnak vágyai terhei, a büszkeség álarca, és Istentől vezérelve képes cselekedni. Olyan dolgokról esett szó, melyek éppúgy érvényesek ránk, amatőr sportolókra is, és iránymutatóak kell, hogy legyenek minden ember életében. Az akaratról, mely céljaink elérése felé hajt, az elégedetlenségről, melyet akkor érzünk, amikor a célszalag átszakítása után nem szakad ránk az a valami, amit olyannyira áhítunk, és a bölcs megértése annak, hogy eme boldogság elérésében a sport nem lehet maga a cél, csakis egy eszköz.

 

Minden túlzás nélkül állíthatom, aki február 24-én este ott volt a TTK Gróh termében, nem bánta meg, hogy eljött, és elméletben fizikai, gyakorlatban pedig lelki jóllakottsággal ment haza.

 

Minden érdeklődőt – és kiemelten a kerékpározás szerelmeseit – szeretettel várjuk március 24-én a következő előadásra, mely a „Hogyan üljünk nyeregben? - Egészpályás letámadás” beszédes címet viseli (részletes információk: http://polythlon.elte.hu).

 

Kiss Bence, ELTE biológus PhD hallgató

Írta: Adminisztrátor ELTE Triatlon Est | 2010-02-27 07:02
P & N Alliance